Home
Agenda
21-10-2010: Lezing: Bijna dood ervaring, Amersfoort

‘Toen ik mij weer wat beter voelde was ik wel zo onbegrijpelijk paranormaal dat het eng was. Voor dit incident had ik ook wel eens voorgevoelens maar dit was anders. Ik kon vanuit mijn bed in Utrecht zien wie naast mij in de kamer lag, en ik wist ook wat de pastoor voor eten had besteld. Dit alles is nu wat minder, maar toch voel ik de mensen nu beter aan en ja ik kan zelfs soms letterlijk hun gedachten lezen en voelen.’

In deze tekst wordt een van de vele BDE-ervaringen beschreven. Op 21 oktober zal drs. Rinus van Warven een lezing houden over bijna dood-ervaringen in gebouw….. BDE’staan in het middelpunt van de belangstelling. Onlangs verscheen het boek ‘Eindeloos bewustzijn’ van arts en cardioloog Pim van Lommel. In het boek beschrijft van Lommel dat de bijna-dood ervaring een authentieke ervaring is, die niet te herleiden tot fantasie, psychose of zuurstoftekort. Volgens de cardioloog verandert een BDE mensen blijvend. ‘De BDE is zowel een existentiële crisis als een indringende levensles. De veranderingen van mensen na een BDE ontstaan door het bewust ervaren van een dimensie waar tijd en afstand geen rol spelen, waar verleden en toekomst geschouwd kunnen worden, waar men zichzelf compleet voelt en geheeld weet, en waar oneindige kennis en onvoorwaardelijke liefde ervaren wordt.’

In ‘Eindeloos bewustzijn’ legt van Lommel stap voor stap uit hoe mensen die klinisch dood zijn toch zo’n indringende ervaring kunnen hebben. Van Lommel vroeg zich als cardioloog regelmatig af hoe het mogelijk was dat iemand tijdens een hartstilstand bewustzijn kan ervaren en of dat vaker voorkwam. Hij is in 1986 alle patiënten in zijn polikliniek die in het verleden ooit gereanimeerd waren, gaan vragen of ze zich iets konden herinneren van de periode van hun hartstilstand. Hij hoorde in tweejaar tijd twaalf verhalen over zo’n BDE bij ruim vijftig mensen die een hartstilstand hadden overleefd. Overigens spreekt van Lommel zelf liever over een nabij-de-dood-ervaring.

Volgens de cardioloog Pim van Lommel komt een BDE vaker voor dan wordt gedacht. Bovendien zijn de individuele ervaring van zo’n ervaring veel ingrijpender dan ooit door artsen, pastores, verplegend personeel en familie voor mogelijk werd gehouden. ‘Alle werkers in de gezondheidszorg , maar ook stervende patiënten en hun familie, zouden op de hoogte moeten zijn van de bijzondere ervaringen die tijdens een periode van klinische dood, tijdens coma, tijdens het sterfbed, of na het overlijden kunnen optreden.’ Drs. Rinus van Warven studeerde theologie en cultuurfilosofie. Hij specialiseerde zich levensbeschouwelijke en religieuze communicatie. Hij is parttime werkzaam als (zingevings)therapeut en parttime als journalist voor diverse kranten, tijdschriften en radiostations. Rinus heeft zelf een BDE. Hij zal zijn eigen BDE beschrijven, maar kijkt ook even met Pim van Lommel mee in een wetenschappelijke blik op het verschijnsel.

Bezoekers worden vanaf 19:30 uur ontvangen. De bijeenkomst vangt aan om 20:00 uur. De toegang is gratis, aanmelden is gewenst. Bij aanmelding vooraf kan men gratis parkeren in de parkeergarage van de Eenhoorn. 

Voor inschrijving klik hier

Lokatie
De Eenhoorn
Koningin Wilhelminalaan 33
3818 HN Amersfoort
Telefoonnummer: 088 927 3280

Terug naar overzicht
Vakblad Uitvaart januari 2012Uitvaartwezen januari 2012